Wystawa Niewidzialne Bariery

Wystawa Niewidzialne Bariery

Do zwiedzania, ale nie do oglądania. Wystawa tylko dla odważnych!

Wśród licznych ekspozycji Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, które można zwiedzać w hali warsztatów przy ul. Hutniczej 17, jedna robi szczególne wrażenie. Nie każdy decyduje się wejść na tę wystawę. Zwiedzanie jest możliwe pojedynczo, najwyżej po dwie osoby, i każdy wchodzi z przewodnikiem.

– Niesamowite przeżycie – mówią goście po zakończeniu zwiedzania. – Straciłem poczucie kierunku, poczucie przestrzeni. Wydawało mi się, że idę bardzo daleko. Każdy krok stanowił wyzwanie.

Także przewodnicy mogą dołożyć coś od siebie: – Wiele oprowadzanych osób kurczowo trzyma się ramienia przewodnika, wręcz fizycznie czujemy ich niepewność i obawę. A przecież nikomu nic nie grozi. I wtedy warto uświadomić sobie, że są wśród nas ludzie, którzy w takich warunkach poruszają się na co dzień.

Wystawa „Niewidzialne bariery" zlokalizowana w całkowicie wyciemnionych pomieszczeniach, przenosi nas w świat osób niewidomych. Chodząc z przewodnikiem po zaaranżowanym fragmencie miejskiej przestrzeni, mamy możliwość doświadczyć trudów poruszania się bez pomocy wzroku. Po zakończeniu obchodu przewodnik zapala światło. Dopiero wtedy widać cały kontrast między odczuciem dotykowo-słuchowym a wzrokowym.

– Pomysł wystawy „Niewidzialne bariery" wpisuje się w działania Muzeum na rzecz likwidacji barier i udostępniania dziedzictwa kulturowego osobom dotkniętym różnego rodzaju dysfunkcjami – mówi dyrektor Lucyna Mizera – Kuratorki: dr Edyta Lisek-Lubaś i Iwona Pityńska tym razem odwróciły sytuację, przygotowały „niewidzialną" wystawę dla widzących, aby uwypuklić trudności i uwrażliwić każdego na problemy, z jakimi stykają się osoby niewidome i słabowidzące, wychodzące poza miejsce zamieszkania, w przestrzeń publiczną. Wystawa została zrealizowana w ramach projektu KOD ARCHITEKTURY, otwarta podczas II Dni Dizajnu w Stalowej Woli, dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warto skorzystać z tej niezwykłej szansy wejścia w inny, nieznany nam świat. A szczególnie jeśli mamy lub będziemy mieć w przyszłości do czynienia np. z planowaniem przestrzeni miejskiej. Wystawa dostępna jest dla wszystkich w hali warsztatów przy ul. Hutniczej 17 do 10 listopada. Czynna w poniedziałek od 8 do 15, we wtorek od 8 do 18, w środę, czwartek i piątek od 8 do 15, w niedzielę od 16 do 19 (w sobotę nieczynna). Na tę ekspozycję wstęp jest wolny. W okresie od 12 listopada 2014 do kwietnia 2015 ekspozycja będzie dostępna tylko dla grup zorganizowanych po wcześniejszym uzgodnieniu.

kuratorki:
dr Edyta Lisek-Lubaś, Iwona Pityńska

współpraca:
Małgorzata Szarleja

miejsce:
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, budynek wystawy COP dla przyszłości, ul. Hutnicza 17

http://muzeum.stalowawola.pl/pl/wystawy/wystawy-czasowe/item/1184-niewidzialne-bariery